Za otvorena srca – nebo je granica!

U sklopu Erasmus+ projekta „Only the sky is the limit for open hearts! Solidarity for equality“ u kojem su zemlje partneri Hrvatska, Rumunjska, Poljska, Makedonija i Španjolska, provedena je prva mobilnost učitelja i učenika Osnovne škole Belica u daleku Rumunjsku, u grad Dumbraveni, gdje nam je domaćin bila škola Liceul tehnologic „Mihai Eminescu“, ponosna nositeljica imena slavnog rumunjskog pjesnika devetnaestog stoljeća.

U mobilnosti su sudjelovale učiteljice Marina Đura (učiteljica engleskog jezika i koordinatorica projekta u školi), Silvija  Micek (učiteljica informatike) i Valentina Miller (učiteljica hrvatskoga jezika) te učenici osmog razreda:  Ivan Požgaj, Dino Dodlek, Emanuel Drk i Werner Habuš.

Fotogalerija

Tijekom pet radnih dana od ponedjeljka 11. studenog do petka 15. studenog, uključeni su u niz aktivnosti.

Prvog dana, nakon službenog otvaranja, zemlje partneri imali su zadatak powerpoint prezentacijom predstaviti školski sustav svoje države te upoznati ostale partnere sa specifičnostima obrazovnog sustava.

Drugog dana učenici su PPT prezentacijom i audiovizualnim materijalima predstavili  temu „Tolerance versus intolerance“ tj., prikazali materijale koje su pripremili još kod kuće na nastavi informatike i u svoje slobodno vrijeme. Također su sudjelovali u izradi plakata i letaka u mješovitim grupama učenika s porukama protiv diskriminacije među djecom te se izrazito istaknuli kreativnošću i znanjem engleskog jezika te komunikacijskim vještinama s učenicima iz drugih zemalja partnera. Nakon ovih aktivnosti opustili su se u sportskim igrama, a učitelji su posjetili ured gradonačelnika i dječji vrtić te se upoznali s načinom rada u  predškolskoj ustanovi.

Treći dan je svima ostao u posebnom sjećanju jer su učenici zajedno s učiteljima pokazali svoj talent i kreativnost nastupivši na pozornici u kulturno – umjetničkom programu u kojem su naši osmaši otpjevali i odsvirali tri tradicionalne međimurske pjesme u prepoznatljivim „kockastim dresovima“ te bili za to nagrađeni velikim pljeskom. Nakon kratkog odmora nastavilo se s radionicom „Optimism is learned!“ u sklopu koje su prikazani audiovizualni materijali, PPT i dramsko – scenske igre.

Četvrtog dana domaćini su nas poveli u obilazak povijesnih znamenitosti svoga kraja: Bukovina History Museum, Marginea black pottery center, Sucevita Monastery i Bucovina Village Museum za koji smo zaključili da ima mnogo sličnosti s našim etno -  selom u Kumrovcu. Kao i svemu lijepom brzo nam je došao kraj druženja s dragim domaćinima i novim prijateljima koje smo stekli u dalekoj Rumunjskoj.

Zadnjeg dana predviđen je za učitelje obilazak nastave i upoznavanje s načinom poučavanja u osnovnoj i susjednoj srednjoj tehničkoj školi. Za to vrijeme svi učenici zajednički su izrađivali golem plakat objedinjen pod naslovom „Your smile lights up the world“. Za kraj mobilnosti domaćini su nas (kao uostalom i svakog dana) počastili ukusnom hranom te su na završnoj svečanosti podijeljene potvrde o sudjelovanju svim sudionicima projekta uz prigodne poklone.

Čekao nas je dug put kući na kojem smo imali vremena, svatko u svojim mislima, posložiti izuzetno pozitivne dojmove. Rumunji su nam bili vrlo srdačni i gostoljubivi domaćini, Poljaci, Makedonci i Španjolci postali novi dragi prijatelji, a brojne fotografije i videozapisi će nas zauvijek podsjećati na još jedno dragocijeno, nezaboravno životno iskustvo.

S obzirom da smo tek na početku projekta, unaprijed se veselimo odlasku u Poljsku u svibnju 2020. godine, u Španjolsku i Makedoniju, a u listopadu 2020. potrudit ćemo se biti dobri domaćini svima koji će biti u mobilnosti kod nas te tako nastaviti širiti ideju solidarnosti i jednakosti jer za otvorena srca – samo je nebo granica.

Erasmus+ Croatia team – Rumunjska

objavio: Silvija Micek   datum: 11. 11. 2019.

Ovaj mjesec: 1916