Učenice Osnovne škole Belica – Sara Viktoria Košak, Tena Novak, Mura Kanižaj i Asja Vranović – zajedno s učiteljicom likovne kulture Eminom Kefeljom, sudjelovale su na 35. Školi stvaralaštva “Novigradsko proljeće” 2025., održanoj od 29. ožujka do 5. travnja u Novigradu. Ova jedinstvena manifestacija, koja se održava već 35 godina, okupila je više od 300 darovitih učenika i 40 učitelja-hospitanata iz cijele Hrvatske, a ovogodišnja tema Putovanje bila je inspiracija za stvaranje u raznim umjetničkim radionicama.
Sara Viktoria Košak i Tena Novak sudjelovale su u Radionici izrade slikovnice pod vodstvom Klare Rusan. Osmislile su priču na temu putovanja te ilustrirale njezine dijelove koristeći razne tehnike, pokazujući svoju kreativnost i maštovitost. Mura Kanižaj bila je dio Fotoradionice pod vodstvom Inie Herenčić, gdje je istraživala tehničke i umjetničke aspekte fotografije te kroz objektiv prenosila emocije i priče. Asja Vranović sudjelovala je u Keramičarskoj radionici pod vodstvom Zinke Brekalo, gdje je oblikovala glinene predmete te ih oslikavala i glazirala, razvijajući svoje umjetničke vještine.
Učiteljica likovne kulture Emina Kefelja sudjelovala je kao hospitantica u Keramičarskoj radionici, gdje je surađivala s voditeljicom Zinkom Brekalo te obogatila svoje znanje o oblikovanju glinenih predmeta i tehnikama oslikavanja i glaziranja. Poseban trenutak bio je odabir njezine keramičke figure kao poklona ministrici kulture i medija dr. sc. Nini Obuljen Koržinek tijekom njezina posjeta Školi stvaralaštva 4. travnja. Poklon će krasiti ured Ministarstva kulture i medija, a ministrica nije krila svoje oduševljenje radom i kreativnošću sudionika.
Škola stvaralaštva “Novigradsko proljeće” jedinstveni je sedmodnevni program namijenjen iznimno motiviranim i darovitim učenicima osnovnih škola u jezično-umjetničkom području te njihovim mentorima. Cilj programa je poticanje suradnje, istraživanja, stvaranja i izražavanja kroz praktičan rad u manjim grupama unutar četiri umjetnička područja: riječ, zvuk, slika i pokret. Ovogodišnja tema Putovanje inspirirala je sudionike na stvaranje u 19 različitih radionica. Radionice su bile međusobno povezane, a završni produkt rada predstavljen je kroz dva zajednička programa: koncert u crkvi svetog Pelagija te završnu svečanost svih radionica. Sudionici su tijekom tjedna obogatili svoje znanje i vještine te stekli neprocjenjiva iskustva kroz razmjenu ideja, kreativni rad i sklapanje novih poznanstava.
Organizaciju programa podržavaju Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske te Agencija za odgoj i obrazovanje, dok važnu ulogu u organizaciji imaju Osnovna škola – Scuola elementare Rivarela iz Novigrada kao domaćin programa te Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu koji svojim stručnim doprinosom dodatno obogaćuje sadržaj programa. Ove institucije zajednički osiguravaju kvalitetnu provedbu programa te potiču razvoj kreativnih potencijala darovitih učenika i profesionalni razvoj učitelja-hospitanata.
Posebnu zahvalnost ovom prigodom upućujemo sponzorima koji su omogućili sudjelovanje našim potencijalno darovitim učenicama. Među njima su Harmonija d.o.o. iz Čakovca, Izgradnja Domašinec iz Domašinca, Metal Produkt i Dodlek-Agro d.o.o. iz Belice te općina Belica. Svoj doprinos dali su roditelji, Osnovna škola Belica i Međimurska županija koja kontinuirano podržava ovakve projekte.
Sudjelovanje na Školi stvaralaštva ima neprocjenjivu vrijednost jer omogućuje darovitim učenicima razvoj njihovih kreativnih potencijala u poticajnom okruženju, dok učitelji-hospitanti stječu nova znanja koja mogu primijeniti u svakodnevnom radu s učenicima. Ovakvi programi predstavljaju ulaganje u budućnost kulture i umjetnosti Hrvatske te motiviraju mlade za daljnji rad i stvaranje.













