Svjetski dan voda

Zanimljivim radionicama na satovima učenici su obilježili Dan voda.

Ususret Svjetskom danu voda, koji se svake godine obilježava 22. ožujka,  osvrnimo se i na jedan od najugroženijih prirodnih resursa - vodu. Milijunima ljudi diljem svijeta ona je teško dostupna ili čak potpuno nedostupna. Zamislimo se samo nad činjenicom da čak 40 posto stanovništva svijeta nema pristup sanitarnim uvjetima života. Primjerice, u New Delhiju, jednom od najmnogoljudnijih gradova na Zemlji, milijuni stanovnika grada nemaju tekuću vodu, a čak i u dobro stojećim četvrtima i stari i mladi satima čekaju u redovima za vodu iz cisterni.
Hrvatska je peta zemlja u Europi po zalihama vode, a, opet, neki dijelovi kao što su otoci i područje uz obalu, nemaju dovoljno vode, posebice u toplim ljetnim mjesecima. Uz bogatstvo vode, Hrvatska se može pohvaliti i činjenicom da još uvijek u mnogim dijelovima zemlje vodu pijemo iz slavine, odnosno da je kakvoća vode uglavnom dobra. Upravo zato, važno je  štedjeti i čuvati vodu, jer ipak – ona je dragocjena. Dovoljno je da učinite samo onoliko koliko možete u svom svakodnevnom rasporedu – za štednju vode dovoljne su i sasvim male promjene.

Za početak pokušajte se držati nekoliko naših malih savjeta:
- tuširajte se - za tuširanje nam treba upola manje vode nego za kupku vodu,
- vodu iz slavine puštajte u što slabijem mlazu,
 - dok perete zube, šamponirate kosu ili  se sapunate, zatvorite slavinu,
- kada ispirete salatu ili ostalo povrće, činite to iznad posude, a vodu od ispiranja koristite za zalijevanje cvijeća,

- preko ljeta držite vodu u bočicama u frižideru

-  umjesto ručnog pranja suđa, koristite perilicu suđa,
- na terasu ili vrt postavite bačvu i u noj sakupljajte kišnicu koju ćete iskoristiti za zalijevanje vrta ili sobnih biljaka.

objavio: Silvija Micek   datum: 24. 3. 2010.