Putevima Aleksandra Velikog - Makedonskog

U nedjelju, 30. siječnja iz Zračne luke „Franjo Tuđman“ otisnuli  su se na put prema Skopju učenici sedmog i osmog razreda: Karla Kirić, Tia Mlinarić, Lea Đurkin, Marko Lovrek, Marta Borković, Saša Cmrečnjak, Saša Habijan i Mateo Turk u pratnji svojih učiteljica Silvije Micek, Emine Kefelja, Bojane Grgić i Valentine Miller. Avionske avanture smo uspješno i s oduševljenjem „preživjeli“ te se pred kraj dana smjestili u hotel Atva residence u Kičevu. S početkom tjedna započele su i razne aktivnosti koje su nam dragi domaćini Osnovne škole „Kuzman Josifovski – Pitu“ iz Kičeva, uz toplu dobrodošlicu, pripremili. Uz sve zanimljive aktivnosti jednu moramo posebno istaknuti, a to je posjet makedonskom biseru – Ohridu te upoznavanje s bogatom povješću koju su ispisali Kliment Ohridski te solunska Sveta braća, Ćiril i Metod. Naša druga škola partner u projektu solidarnosti, Osnovna škola „Metodi Mitevski – Brico“ Lozovo, iznenadila nas je posjetom glavnom gradu, Skopju, u kojem smo osim predivnog, otvorenog, širokog gradskog trga s brojnim ogromnim skulpturama povijesnih ličnosti, obišli i suvremeni Muzej holokausta koji priča tužnu priču o makedonskim Židovima u vrijeme II. svjetskog rata. Posebno nas se dojmila i spomen – soba najpoznatije Makedonke u svijetu, nobelovke Majke Terezije.

Teško je u nekoliko redaka teksta prenijeti emocije i  sažeti sve dojmove koji se još slažu u nama. Znamo da smo to rekli i za prošlu mobilnost, ali svako novo putovanje i nova iskustva pišu svoju priču i bogate nam život.

makedonski Erasmusovci

objavio: Silvija Micek   datum: 20. 2. 2022.