Naša makedonska priča

Nakon što smo čuli nevjerojatne dojmove prve ekipe iz naše škole koja se nedavno vratila iz Makedonije, u sklopu Erasmus+ projekta Back to Nature pružila nam se mogućnost da iz prve ruke još jednom iskusimo čari Makedonije. U drugoj mobilnosti projekta, od 28. veljače do 5. ožujka zajedno sa partnerima iz Španjolske ugostila nas je škola OOU „Kuzman Josifoski – Pitu“ iz Kičeva. Partneri iz Italije u mobilnosti su sudjelovali online.

Iako se očekivalo da će prvi let avionom za učenike Tinu Polgar, Mašu Bratišćak, Paolu Požgaj, Melani Strahija, Sebastiana Lerinca i Frana Pomora biti najuzbudljiviji dio putovanja, prava avantura počela je tek nakon slijetanja u Makedoniju. Započeli smo je grudanjem i uživanjem u snijegu kojem smo se jako razveselili.

VIDEO

Domaćini su osmislili niz vrlo zanimljivih aktivnosti koje su boravak u njihovoj zemlji učinile poučnim i zanimljivim. Tako su učenici prezentirali tradicionalne recepte koje su njihove bake i djedovi koristili umjesto odlaska liječniku. Zanimljivo je primijetiti kako su se u različitim dijelovima Europe još prije pojave interneta koristili slični pripravci za liječenje kašlja, raznih oblika bolova  i drugih bolesti. Posjetili smo i manastir Presvete Bogorodice Prečiste i kojem smo imali priliku upoznati običaje pravoslavnih vjernika, ali i načine tradicionalne proizvodnje raznoraznih biljnih pripravaka. U tvornici bezreceptnih lijekova, kozmetičkih i prirodnih proizvoda Galafarm vidjeli smo kako se biljke koriste u modernoj proizvodnji.

Glavni grad Sjeverne Makedonije Skoplje bio je iznenađenje za sve prisutne. Iako ima upola manje stanovnika od Zagreba, po broju kipova postavljenih u njegovom središtu daleko ga nadmašuje.  Najveći od njih, spomenik Aleksandru Velikom, visok je 22 metara, a okružuju ga mnogobrojni kipovi posvećeni važnim makedonskim povijesnim ličnostima. Međutim, ima tu i onih iz grčke povijesti, raznih replika poput pariškog Slavoluka pobjede, fontana posvećena majkama Makedonije i mnogih drugih. Spoj svega i svačega u čudu je ostavio i učiteljice Ivanu Pavlic, Ninu Magdalenić-Veselko i Anitu Sečan koje su već ranije posjetile popriličan broj europskih metropola.

Posjet Ohridskom jezeru, na čijoj se sjevernoj obali smjestio Grad svjetlosti – Ohrid, također je zaslužan za mnogo nezaboravnih dojmova. Osim što je zbog mnogobrojnih crkava i samostana poznat kao europski Jeruzalem, Ohrid je i kolijevka europskog obrazovanja u kojemu se nalaze najstarije sveučilište i dom Ćirila i Metoda, osnivača slavenske pismenosti.

Putovanje u Kičevo bilo je jedno novo iskustvo. Osim novih okusa, drugačijih vjerskih i kulturoloških običaja, najveći su utisak zasigurno ostavili srdačni, gostoljubivi, uvijek nasmijani ljudi kojima se nigdje ne žuri.

objavio: Silvija Micek   datum: 20. 3. 2022.