PŠ GARDINOVEC: INTEGRIRANI DAN_ZIMA OKO NAS

Potaknuti temom Istražujemo zimu iz nastave Prirode i društva svi učenici PŠ Gardinovec krenuli su, 19. 1. 2023., u istraživanje koje nas je odvelo u daleki, ledeni svijet kroz satove Hrvatskog jezika, Prirode i društva, Engleskog jezika, Likovne kulture te Tjelesno-zdravstvene kulture.

Koristeći se prezentacijom susreli smo se s novim riječima, usvajali osnovna znanja i predodžbe o polarnim životinjama, njihovom staništu, uvjetima u kojima žive, upoznali klimu, gospodarstvo te život ljudi na Sjevernom i Južnom polu. Saznali smo kako na Južnom polu nema stalnih stanovnika nego se tamo nalaze istraživačke postaje i kućice u koje dolaze istraživači.

Pogledajte video, a u nastavku pročitajte dojmove učenika.

Razvijali smo sposobnost rada u skupini, opažanja, uspoređivanja, donosili uzročno-posljedične zaključke, bogatili rječnik novim izrazima i pojmovima, razvijali finu motoriku prstiju. Podijeljeni u skupine,  kroz svaku stanicu, naučili smo nešto novo i zanimljivo. Ostavljali smo otiske polarnih životinja u plastelinu, odgonetnuli kartice sa životinjama i njihovim otiscima te spajali koja životinja ostavlja kakav trag. U posudi s lažnim snijegom, kojeg smo također sami izradili, bile su zalijepljene sjene polarnih životinja. Kistom smo meli snijeg, pronalazili sjenu i na nju stavili karticu na kojoj se nalazi odgovarajuća životinja. Izrađivali smo polarne životinje od plastelina. Pokusom smo objasnili zašto polarnim životinjama nije hladno. Na satu Engleskog jezika pogledali smo animirani film o djevojčici Tammy koja je otišla na Arktik. U njemu smo upoznali dječaka, čije ime znači „vodič“, iz naroda Inuita. Tammy je upoznala dječakov zavičaj, a mi smo ponovili kako izgleda životinjski svijet na Sjevernom polu. Novo usvojena znanja utvrdili smo rješavajući nastavne listiće prilagođene uzrastu učenika, a naučeno znanje provjerili smo rješavanjem kviza.

Na samom kraju s lakoćom i radošću usvojili smo korake  i otplesali "Ples Pingvina".

Dan je prošao iznenađujuće brzo, a dojmovi učenika su izvrsni. Evo nekih:

„Danas mi je bilo veselo i zabavno.“

„Bilo mi je jako lijepo. Da bar bi se sada zbudio pa da se sve ponovi.“

„Bilo je predivno i naučila sam puno novih novosti. Osjećala sam se lijepo.“

„Lijepo mi je bilo plesati.“

„Sretan sam i zadovoljan. Dan je brzo prošao. Jako lijepo.“

„Najviše mi se sviđao ples.“

„Meni je bilo super. Najviše mi se svidjelo kad smo rješavali listiće kod učiteljice Štefanije. Drugi put bi željela temu proljeće.“

„Ljepše nego nastava“

„Najljepši mi je bio pokus pomoću masti.“

„Najzanimljivije mi je bilo kad smo u snijegu tražili životinje.“ …

objavio: Silvija Micek   datum: 12. 2. 2023.