UZ FTIČEKI

Ftičeki u šk.god. 2014./15.

Ftičeki su osnovani prošle školske godine, a ove godine nastavili smo i proširili aktivnosti sekcija. Radimo u tri sekcije. To su, Uzgoj začinskog i ljekovitog bilja, Likovna radionica i Čuvari međimurske baštine. Ukupno je uključeno 40ak učenika i šest učiteljica voditelja.

Cilj  sekcije začinsko i ljekovito bilje je da učenici kroz različite aktivnosti nauče više o ljekovitosti biljaka i zdravom načinu prehrane.

Ove godine nastavili smo sa sijanjem i sadnjom bilja (ružmarin, vlasac, menta, melisa, kadulja) , te sakupljanjem i sušenjem biljaka na školskom tavanu u Gardinovcu koje smo kasnije pakirali u male staklenke (kamilicu, bazgu, šipak, mentu, koprivu).

Aktivnosti sekcije proširili smo na izradu krema, odnosno balzama. U našoj ponudi su hranjiva krema od lavande, nevenova mast, mirisna krema za suhu kožu, hranjiva krema s mirisom naranče.

U sklopu projekta Comenius bili smo domaćini školi iz Rumunjske, koji su se pridružili članovima likovne radionice u izradi ftičeka i drugih dekorativnih predmeta od terakote, a radove su ponijeli kao međimurski suvenir u svoju domovinu. A ovoga proljeća, proizvodi naših zadrugara (čajevi i balzami) obogatili su poklon košarice koje su naši učenici odnijeli u posjet školi iz Rumunjske.

Ftičeki su se također pridružili projektu Noć matematike. U tom projektu učenici sa svojim roditeljima u paru rješavaju matematičke zagontke, zavrzlame i igrice, a jednu od radionica vodili su naši zadrugari. Iscrtali smo oplošje kocke, napravili kutije s poklopcom, ukrasili ih te ih ponudili na Božićnom sajmu, naravno punjene kolačima iz školske kuhinje.

Sekciju čuvari međimurske baštine  čine učenici nižih razreda koji  sakupljanjem starih fotografija,  recepata, poslovica i molitvi  njeguju tradiciju i čuvaju je od zaborava, a svojim nastupima kazivanjem kajkavske poezije obogatili su brojne priredbe u školi i izvan nje.

Središnja aktivnost ove godine bila je našivavanje, starinski običaj koji se još uvijek njeguje u Belici. U suradnji s Udrugom žena iz Belice u našoj su se školi redovito održavale radionice na kojima su vrijedne ruke beličkih ženaprenijele vještinu našivavanja na mlađe generacije.

Motivi koje smo izrađivali su logo naše zadruge, krumipirov cvijet kao simbol Belice, međimurski ftičeki i cvjetni uzorci koji se nalaze na starim međimurskim škrinjicama. S tim su proizvodima mlade vezilje (Tea, Nina, Elizabeta, Marta) predstavile našu zadrugu na Županijskoj smotri održanoj u Čakovcu.

objavio: Silvija Micek   datum: 6. 5. 2015.